Gimnazjum

Nawigacja

ASTROBAZA

10 LAT GIMNAZJUM

Już 10 lat minęło jak jeden dzień…

Jubileusz szkoły to nie tylko okazja do hucznego świętowania, ale przede wszystkim czas podsumowań. Gimnazjum im. J. Wybickiego  w Rypinie działające w ramach Zespołu Szkół Miejskich obchodziło właśnie swoje 10 urodziny. Wyjątkowa uroczystość stała się okazją do interesujących spotkań z absolwentami, zaproszonymi gośćmi, a dla każdego ucznia także szansą poznania historii szkoły, do której chodzi. Każda z klas została zaangażowana w przygotowania. Efekty ich pracy można było podziwiać 1 czerwca 2010 r., kiedy to odbyło się uroczyste przypomnienie minionych dziesięciu lat istnienia rypińskiego gimnazjum.

Dzień rozpoczęto od przemarszu wszystkich uczniów ze sztandarem szkoły na mszę św. do kościoła św. Trójcy. Kolejnym punktem obchodów była uroczystość na sali gimnastycznej. Zgromadzonych gości oraz społeczność szkolną powitała dyrektor szkoły mgr Daniela Kędziorska. A grono to było naprawdę zacne. W tym szczególnym dniu nie zabrakło na sali: Burmistrza Miasta Rypina – Marka Błaszkiewicza, Przewodniczącego Rady Miasta – Piotra Gałkowskiego, Starosty Rypińskiego – Marka Tyburskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu – Krzysztofa Cegłowskiego, Dyrektora Kuratorium Oświaty Delegatury we Włocławku – Małgorzaty Ćwikowskiej, Starszego Wizytatora Kuratorium Oświaty Delegatury we Włocławku – Teresy Frankiewicz, Dyrektora Miejskiego Zespołu Obsługi Oświaty – Małgorzaty Świtalskiej, Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli – Jolanty Misztal, Proboszcza Parafii św. Trójcy w Rypinie – ks. Prałata Tadeusza Zabornego, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Włocławka – Rafała Sobolewskiego, Radnych Miasta Rypina, dyrektorów szkół, przedszkoli, instytucji kulturalnych, oświatowych, promocji i sportu. Na uroczystości zjawili się także prezesi i dyrektorzy firm, które od lat współpracują ze szkołą, wspierając jej działania. Przybyli także emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły i  przedstawiciele mediów. Szczególnie ciepło dyrektor Kędziorska witała absolwentów szkoły, którzy powrócili, aby zaświadczyć, że to faktycznie już 10 lat minęło. Jeszcze niedawno nasi uczniowie, a dziś studenci najlepszych uczelni w kraju, zdobywający wymarzone zawody: lekarza, architekta, prawnika. Nie sposób było także pominąć rodziców gimnazjalistów: obecnych – z Przewodniczącym Rady Rodziców – Piotrem Murawskim – na czele, ale też rodziców naszych absolwentów.  Ponieważ to już 10 lat, na uroczystości pojawili się także Ci, którym zawdzięczamy istnienie szkoły w obecnym kształcie: ówczesny burmistrz Miasta Rypina – Stefan Borowski oraz „rodzice chrzestni” sztandaru – p. Barbara Meller i p. Roman Lenard.

Uroczystość na sali gimnastycznej jednak nie przebiegała w nastroju powagi, skupienia i zadumy, jakiej można by się spodziewać przy takiej okazji. Stała się raczej powodem wspomnień w wersji „na wesoło”, bo taki sposób wybrano, aby w uroczystej akademii przypomnieć te najważniejsze zdarzenia, które ukształtowały naszą szkołę, które odcisnęły ślad w pamięci nie tylko uczniów, ale także mieszkańców naszego miasta. W uroczystości, która miała konwencję „próby generalnej przedstawienia” przypomniano: motylkowy oddział rypińskiego szpitala, który wymalowały nasze gimnazjalistki, „nauczycielskie oscary”, przedstawienie z okazji 660-lecia lokacji Rypina czy uroczyście obchodzony Dzień Europejski z roku, kiedy Polska wstępowała w szeregi Unii Europejskiej. To tylko nieliczne przykłady podejmowanych przez szkołę działań, a przecież szkolne kroniki aż pękają w szwach od informacji, co się przez te 10 lat wydarzyło. Akademię przygotowały: Anna Kaźnica i Aleksandra Makowska, wokalistów i  zespół taneczny poprowadziła p. Katarzyna Becmer, dekoracje wykonała p. Grażyna Pniewska, a  o oprawę muzyczną – podkłady dla artystów zadbał uczeń klasy III b – Mariusz Pawlak.

Ale myliłby się ten, kto pomyślałby, że na tym skończyły się uroczystości. W planach była jeszcze cześć druga, w którą zaangażowana była już cała szkoła. Tuż po atrakcjach na sali gimnastycznej wszyscy zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć prezentacje poszczególnych klas dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości szkoły. Formy tych pokazów były przeróżne: od prezentacji multimedialnych, przez wystawy zdjęć aż po przygotowane foldery i projekty graficzne. Także tematyka było mocno zróżnicowana: biografia J. Wybickiego i jego działalność w kraju i za granicą, ślady jego podróży, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, losy Mazurka Dąbrowskiego w historii narodu, współpraca z Federacją Szkół im. J. Wybickiego i J. H. Dąbrowskiego i Stowarzyszeniem Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, to tylko nieliczne opracowania związane z patronem szkoły. Uczniowie zajęli się też poszukiwaniami w archiwach i Kronikach Szkoły Podstawowej nr 2, przedstawili historię  gimnazjum od jego powstania, dokonania artystyczne i naukowe placówki. Prześledzili też akcje organizowane dla szkoły i miasta. Jedna z klas przygotowała także pokazy związane z najbliższą przyszłością i przekształceniem szkoły w Astro-Szkołę, wybudowanie Astro-Bazy. Podjęte działania zapewnią wkrótce rypińskiej placówce status najbardziej nowoczesnej szkoły w województwie, a być może także w kraju. Wielość zadań i ich zróżnicowanie sprawiły, że każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Niezwykle cenne okazały się też kontakty obecnych gimnazjalistów z naszymi absolwentami , których efektem był folder ze wspomnieniami lat pobytu w naszej szkole. Okazuje się, że po latach z ogromnym ciepłem wspominają rypińskie gimnazjum Wybickiego, twierdząc, że nie tylko stworzyło podstawy ich dalszego kształcenia, ale także uformowało ich poglądy, dało początek długoletnich przyjaźni nie tylko z rówieśnikami, ale też z nauczycielami. Ze wzruszeniem czytaliśmy, że mimo upływu lat pozostajemy w pamięci naszych uczniów, którzy z perspektywy czasu doceniają coraz bardziej chwile spędzone w gimnazjum. O silnych więzach uczniów z była szkołą najlepiej świadczy ich nieustanna obecność na wszystkich ważnych uroczystościach: wokaliści, tancerze, wirtuozi gry na instrumentach na każde wezwanie swej dawnej szkoły przybywają, by zaśpiewać, zatańczyć i zagrać. Czasem nie trzeba specjalnie wzywać, bo przecież są tuż tuż, co chwila odwiedzając ulubionych nauczycieli. Ich nieustającą obecność w życiu szkoły podkreśliła także w swym przemówieniu dyrektor Daniela Kędziorska.  Z perspektywy minionej już uroczystości, przeżytych wzruszeń, wspomnień nie sposób nie przychylić się do jej słów, które wypowiedziała w końcówce swej mowy: „Mając tak wspaniałych uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, władze samorządowe i kuratoryjne, przyjaciół, prawdziwych przyjaciół – przyszłość przed nami świetlana. Wizja szkoły „przyjaznej uczniowi”, „szkoły sięgającej gwiazd” jest wizją realną.”

Na finał uroczystości przewidziano jeszcze jedno ważne wydarzenie: odsłonięcie płaskorzeźby popiersia Józefa Wybickiego wykonanego przez uczennicę Liceum Plastycznego – Alinę Błaszkiewicz pod kierunkiem nauczyciela rzeźby – Marka Zacharskiego. Praca uczennicy znalazła się na tablicy pamiątkowej w holu głównym szkoły, gdzie od tej pory będzie upamiętniała te huczne 10 urodziny gimnazjum, a przede wszystkim jego patrona.

10 lat to i dużo, i mało jednocześnie. Dla szkoły, to wielu uczniów, którzy przebywali w jej progach, ważnych wydarzeń, sukcesów, ale też i trudów, a czasem porażek. Ale 10 lat to także niewiele w perspektywie tego, co jeszcze przed nami. Oby kolejne jubileusze także miały ten wymiar i były okraszone kolejną porcją dobrych zdarzeń, bo przecież wszystkim nam chodzi o to samo – dobro i świetlaną przyszłość młodego pokolenia. Gdy im będzie dobrze, gdy będą wykształceni, znajdą wymarzoną pracę, wtedy i w naszej lokalnej społeczności będzie się dobrze działo.

mgr Anna Kaźnica

Wiadomości

Kontakt

  • Gimnazjum im Józefa Wybickiego w Rypinie
    ul. Sportowa 24
    87-500 Rypin

  • +48 54 280 2331

Galeria zdjęć