Gimnazjum

Nawigacja

Erasmus+

Bruksela 21-25.05.2017

ERAZMUS+ W BRUKSELI

            W dniach 21-25 maja 2017 roku w   ramach realizowanej w programie Erasmus+ współpracy ze szkołami partnerskimi z Niemiec i Hiszpanii, miał miejsce wyjazd czterech uczennic klasy III Liceum Plastycznego oraz trzech opiekunów do Brukseli.

            Miejscem zbiórki był parking ZSM . Po wysłuchaniu krótkiej przemowy organizacyjnej naszego opiekuna,koordynatora projektu – pani Małgorzaty Szablewskiej –nauczycielki języka niemieckiego wsiedliśmy do autokaru i o trzeciej w nocy ruszyliśmy w stronę granicy polsko – niemieckiej.

            Podróż mijała spokojnie i bezpiecznie, lecz czuliśmy, że tysiąc trzysta kilometrów drogi da nam się we znaki, kiedy będziemy na miejscu. Po kilku postojach  zobaczyliśmy wielki napis – ‘Brussels’. W autokarze zapanowała powszechna euforia i radość – byliśmy u celu.

 To, co ujrzeliśmy przejeżdżając przez miasto, urzekłoby każdego – malownicze kamieniczki, monumentalne pomniki i machający do nas, uśmiechnięci ludzie. Po kilkunastu minutach dotarliśmy do hotelu ‘Ibis’, z którego wyszli  do nas rozradowani przyjaciele z Niemiec -partnerzy z projektu. Mieszkaliśmy w jednym hotelu .Po gorącym przywitaniu sprawnie rozeszliśmy się po przydzielonych nam pokojach i do wieczora dochodziliśmy do siebie po trudach podróży. Ustaliliśmy, że wieczorem o godzinie 19.00 udamy się na obiadokolację do pobliskiej restauracji .Zwieńczeniem dnia był wspólny spacer uliczkami przepieknej Brukseli w towarzystwie nauczycieli i młodzieży z Hiszpanii i Niemiec.

 

Sam Rynek prezentował się przepięknie dzięki niecodziennym ozdobom i oświetleniu. Duże wrażenie robiły iluminacje świetlne prezentowane na otaczających ratusz kamienicach. Wyczerpani wróciliśmy do hotelu, aby wyspać się przed wyprawą do  kluczowego miejsca naszej wycieczki – Parlamentu Europejskiego.

            Po śniadaniu wsiedliśmy do metra, którym podjechaliśmy prawie  pod gmach Parlamentu Europejskiego. Przejazd przez Brukselę trwał około 30 minut. Kiedy wyszliśmy z kolejki  przeszliśmy spacerkiem pod gmach, byliśmy pod wrażeniem budynku Parlamentu. Nowoczesna, oszklona konstrukcja przytłaczała nas swym ogromem. Po przekroczeniu strefy bezpieczeństwa, na której zostaliśmy wylegitymowani i przeszukani wykrywaczami metali, weszliśmy na główny hol, skąd zaprowadzono nas na wykład dotyczący zasad funkcjonowania PE i jego kompetencji. Pani, która prowadziła dla nas ten wykład jest wieloletnią pracownicą Parlamentu Europejskiego w Brukseli i oprowadza grupy z Polski. Opowiadała nam bardzo ciekawie  o pracy europarlamentarzystów, ich obowiązkach, a także o historii powstania Europarlamentu.Po obiedzie grupą przejechalismy głównymi dzielnicami Brukseli do Atomium-symbolu Brukseli.Wszystkim bardzo podobała się ta atrakcja. 

            W trzecim dniu wycieczki gościliśmy w Europejskim Komitecie Regionów.Młodzież naszego liceum aktywnie uczestniczyła w rozmowach na temat Unii Europejskiej i chętnie wypowiadała swoje poglądy.Byliśmy dumni z postawy naszych uczennic.Kiedy dyskusja zakończyła się, zaprowadzono  nas  na znaną nam wcześniej jedynie z telewizji salę plenarną.

Tam porobiliśmy sobie fantastyczne zdjęcia i obejrzeliśmy dokładnie miejsce obrad parlamentarzystów z 28 państw Unii Europejskiej.

Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie Brukseli z przewodnikiem i krótkie zakupy na rynku. Cała Bruksela przeładowana była luksusowymi sklepami z czekoladą i pralinami.Poznaliśmy historię tego miasta od podszewki, słuchając ciekawych anegdot naszego  oprowadzającego. Dowiedzieliśmy się wiele o kulturze i obyczajowości Belgów.  Następnie wróciliśmy do hotelu na zasłużony odpoczynek.

            Ten wspaniały wyjazd dostarczył uczestnikom wielu niezatartych przeżyć i emocji. Dla wielu z nas Belgia nie będzie już tylko miejscem na mapie, stanie się za to wspomnieniem interesującej wycieczki.


Zdjęcia do obejrzenia w galerii

Wiadomości

Kontakt

  • Gimnazjum im Józefa Wybickiego w Rypinie
    ul. Sportowa 24
    87-500 Rypin

  • +48 54 280 2331

Galeria zdjęć