Gimnazjum

Nawigacja

Erasmus+

 

 

 

Zespół Szkół Miejskich w Rypinie przystąpił do realizacji projektu Erasmus + !

 

   Od 01 października 2016 roku w Zespole Szkół Miejskich w Rypinie ruszyły prace nad projektem Erasmus +. Projekt jest zaplanowany na dwa lata. Rypińska szkoła przystąpiła do projektu międzynarodowego   ze   szkołami   z   Niemiec i    Hiszpanii. Współpraca będzie skupiać się w sektorze „ Edukacja szkolna” w akcji „Partnerstwa strategiczne”, a główny cel projektu to wymiana dobrych praktyk.

   Wszystko zaczęło się w listopadzie 2015 roku, kiedy na giełdzie kontaktów nauczycieli szkół z Niemiec i z Polski w Bad Bevensen doszło do nawiązania współpracy przez reprezentującą rypiński ZSM nauczycielkę języka niemieckiego, Małgorzatę Szablewską z niemiecką szkołą średnią Hubertus Schwartz Berufskolleg z Soest. Wizyta studyjna w Soest nauczycieli z ZSM, następnie pobyt delegacji nauczycielskiej z Soest w Rypinie pozwoliły na zacieśnienie kontaktów i zaowocowały zaproszeniem Zespołu Szkół Miejskich do   współpracy   w   programie   Erasmus +.   Rypińska   szkoła   - nauczyciele i uczniowie zrobili ogromne wrażenie na partnerach z Niemiec. Otwartość, fachowość, kreatywność, bogata baza dydaktyczna okazały się atrakcyjną wizytówką szkoły dla naszych zachodnich partnerów.

    Pierwsze doświadczenie współpracy z sąsiadami zza Odry już za nami, bowiem na początku września młodzież i nauczyciele z Soest gościli w Polsce i wspólnie z młodzieżą i nauczycielami rypińskiego plastyka realizowali projekt w Mikuszewie w ramach wymiany młodzieżowej, współfinansowanej przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.

    Teraz czekają nas większe wyzwania i możliwości, bowiem partnerów jest więcej – wspomniana szkoła z Soest, szkoły z Hiszpanii: IES Juan de Lucena, IES Azarquiel i IES Universidad Laborar. Wszyscy partnerzy będą pracować nad projektem „ Start up – drogi  do  zawodowej  samodzielności”. Głównym   celem   partnerów   - szkół jest wzajemna kooperacja i stworzenie koncepcji długotrwałego wdrażania tematyki ”zawodowa samodzielność” w ofertę lekcyjną, rozwinięcie działań mających na celu   wsparcie uczniów na drodze do ich samodzielności zawodowej. W  ramach   projektu   przewidziane   są cztery  międzynarodowe  spotkania   nauczycieli  i   młodzieży w Niemczech, Belgii, Hiszpanii i w Polsce. Najbliższe spotkanie partnerów już w grudniu w Niemczech. W Rypinie będziemy gościć przedstawicieli szkół z Erasmusa w grudniu 2017 roku. Na realizację projektu w ramach programu Erasmus+ Zespół Szkół Miejskich otrzymał dofinansowanie w kwocie 18.075 euro.

   Cieszymy się, bo jesteśmy w gronie nielicznych szkół w województwie kujawsko - pomorskim, które będą realizować projekt Erasmusa+, a wszystko dzięki przychylności organu prowadzącego dla naszych pomysłów i naszej otwartości na Europę.

 

                                                                                                                   Małgorzata Szablewska

Wiadomości

Kontakt

  • Gimnazjum im Józefa Wybickiego w Rypinie
    ul. Sportowa 24
    87-500 Rypin

  • +48 54 280 2331

Galeria zdjęć