Toruńskie spotkanie z kulturą po raz drugi
http://zsm-rypin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=73#gallery/73
W listopadzie sześćdziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkół Miejskich w Rypinie wraz z nauczycielkami : M. Markiewicz, A. Sowińską, A. Krzyżanowską i J. Wiśniewską odwiedziła dwukrotnie Toruń. Były to darmowe wyjazdy dla gimnazjalistów w ramach realizacji projektu „Szkoła Równych Szans- III edycja”. Dotyczyły treści ścieżki edukacyjnej: rozwój kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Spotkanie ze sztuką i współczesną kulturą uczniowie rozpoczęli 15 listopada od wizyty w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Uczestniczyli tu w tzw. kreatywnych oprowadzaniu, czyli połączeniu elementów wykładu o aktualnych wystawach z warsztatami (tworzenie zespołów redakcyjnych fikcyjnych gazet, panel dyskusyjny, itp.). Gimnazjaliści przekonali się, że mogą być nie tylko odbiorcami kultury, ale i jej twórcami. Problematyka warsztatów dotyczyła kwestii siły obrazu, reakcji człowieka na cierpienie innych, odpowiedzialności naocznych świadków wydarzeń i własności obrazów, które służą jako świadectwo w mediach.
Kolejny wyjazd odbył się 22 listopada. Tym razem uczniowie z „Wybickiego” obejrzeli w kinie Cinema City film „Miasto 44”, o którym jego reżyser Jan Komasa powiedział : „Ten film przypomina, że trzeba doceniać każdą chwilę, dbać o to, co się ma, bo w każdej chwili możemy to stracić”. Historia młodych powstańców na długo pozostanie w pamięci gimnazjalistów i ich opiekunów.
Działania realizowane w ramach realizacji ścieżki związanej ze świadomością i ekspresją kulturalną przekonały młodzież, że sztuka może być nam naprawdę bliska. Były też okazją do integracji i doskonalenia umiejętności pracy w grupie. Przed uczestnikami projektu jeszcze jedna atrakcja: warsztaty ekspresji słowa.
Marzena Markiewicz
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Toruńskie spotkanie z kulturą
07 czerwca 2014 r. sześćdziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkół Miejskich w Rypinie wraz z polonistkami: M. Markiewicz, A. Sowińską, D. Sobierajską i A. Makowską udała się do Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Był to pierwszy wyjazd w ramach realizacji ścieżki edukacyjnej: rozwój kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Spotkanie ze sztuką i współczesną kulturą uczniowie rozpoczęli od obejrzenia filmu „Mundial. Gra o wszystko” w reżyserii Michała Bielawskiego wprowadzającego w klimat obchodów 25- lecia Wolności. To dokumentalna opowieść o sporcie i polityce, wielogłosowa relacja zbudowana z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi.
Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie wystaw. Duże zainteresowanie wzbudził projekt wystawienniczy Arena, którego punktem wyjścia jest twórczość i artystyczna sylwetka Josepha Beuysa. Gimnazjaliści zapoznaliśmy się np. z pracą Hansa-Petera Feldmanna składającą się ze zbioru ponad stu stron tytułowych gazet z całego świata informujących o ataku na World Trade Center. Obejrzeli też „wystawę w wystawie”: program oferujący kalejdoskopowy ogląd świata i jego najbardziej krytycznych punktów, ukazany za pośrednictwem szerokiej prezentacji prac wideo. Duże wrażenie wywarł efekt relacji artystycznych i wymiany ekspresji twórczej pomiędzy polską a hiszpańską grafiką projektową.
Obejrzane wystawy miały pokazać, w jaki sposób sztuka funkcjonuje w warunkach społecznych i radzi sobie z aktualnymi konfliktami oraz jak odzwierciedla momenty kryzysów.
Kolejnym punktem wyjazdu były warsztaty ekspresji słowa, w ramach których uczniowie stworzyli m.in. krótkie recenzje obejrzanych filmów, wyrazili swój głos na temat współczesnego świata i kultury tworząc kolaż słowa i obrazu w oparciu o aktualną prasę, zmierzyli się z trudną sztuką plakatu. Największe emocje wzbudziło jednak ćwiczenie polegające na zawiązaniu partii politycznej, ułożeniu jej programu i postulatów, a następnie kreatywnym zaprezentowaniu się przed zgromadzonymi. I tak powstały m.in. Partia Humanistów, Partia Nerwusów,
Partia Dlaczego Nie Jeśli Tak, Partia Polskich Kibicówi Partia Bądź Sobą. Po zmaganiach z kulturą przyszedł czas na posiłek.
Wyjazd nauczył młodzież otwartości na różne formy ekspresji kulturalnej. Pokazał, że sztuka może być nam naprawdę bliska, a my jesteśmy nie tylko odbiorcami kultury, ale i jej twórcami. Był też okazją do integracji i doskonalenia umiejętności pracy w grupie.
Marzena Markiewicz