SZKOŁA RÓWNYCH SZANS III EDYCJA NAUKI MATEMATCZNO - PRZYRODNICZE ZADANIE NR 1 - ZAJĘCIA MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZE - MATEMATYKA ZADANIE NR 1 - ZAJĘCIA MATEMATYCZN0 - PRZYRODNICZE - MATEMATYKA ZADANIE NR 1 - NAUKI MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZE-FIZYKA ZADANIE NR 1 - NAUKI MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZE - CHEMIA ZADANIE NR 2 - ZAJĘCIA JĘZYKOWE J. ANGIELSKI ZADANIE NR 2 - ZAJĘCIA JĘZYKOWE - J. NIEMIECKI ZADANIE NR 3 - ICT - ZAJĘCIA INFORMATYCZNE ZADANIE NR 6 - ŚCIEŻKA EDUKACYJNA - ROZWÓJ KOMPETENCJI W ZAKRESIE ŚWIADOMOŚCI I EKSPRESJI KULTURALNEJ ZADANIE NR 7 - ŚCIEŻKA EDUKACYJNA -TOŻSAMOŚĆ REGIONALNA I WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE ZADANIE NR 9 - ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO - WYRÓWNAWCZE ZADANIE NR 8 - SZKOLNY OŚRODEK KARIERY ZADANIE NR 13 - MOŻNA INACZEJ

SZKOŁA RÓWNYCH SZANS III EDYCJA

ZADANIE NR 1 - NAUKI MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZE - CHEMIA

Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe – nauki matematyczno – przyrodnicze.

Prowadzący zajęcia: Danuta Zabrocka, Marlena Kudła

Zajęcia matematyczno – przyrodnicze z chemii i fizyki mają na celu przede wszystkim rozwijanie dociekliwości badawczej w poznawaniu otaczającej nas rzeczywistości.

Zajęcia realizowane są w sposób atrakcyjny dla ucznia, często są to zajęcia w terenie.

21 maja 2014 roku wyruszyliśmy na wycieczkę, aby wskazywać zastosowania zdobytej wiedzy w życiu codziennym.

Najpierw zastanawialiśmy się jak osiągnąć estetyczny i zadbany wygląd elementów stanowiących wyposażenie stadionu. Dalej rozważaliśmy, co dzieje się z wodą nim dotrze do naszych domów.

Nie ominęliśmy także drogerii, żeby sprawdzić jakie środki chemiczne stosuje się w substancjach kosmetycznych codziennego użytku.

Wędrowaliśmy przez miasto, aby sprawdzić jak realizowany jest program oczyszczania miasta z azbestu.

Na koniec wcale nie odpoczywaliśmy w przepięknej kawiarence. Badaliśmy organoleptycznie jakie dodatki do żywności znajdują się w przepysznych deserach. Bawiliśmy się przy tym świetnie. Po chwili odpoczynku wyruszyliśmy na poszukiwania fizyki wokół nas.

Celem wyjścia w teren z klasą I b była analiza czynników wpływających na zanieczyszczenia wody którą spożywamy oraz poznanie sposobów jej uzdatniani

Plastikowe butelki to norma w Rypienicy – rzeki, której czerpiemy wodę do picia

Oglądając te straszne widoki postanowiliśmy poszerzyć swoją wiedzę o sposobach uzdatniania wody. Nauka odbywała się w przyjemnej atmosferze – co widać na załączonym obrazku

Przy okazji przypomnieliśmy sobie sposoby rozdzielania mieszanin jednorodnych i niejednorodnych

Końcowym elementem naszej wycieczki była stacja uzdatniania wody

To tutaj robi się wszystko, abyśmy spożywali wodę zgodnie z obowiązującymi normami.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DANUTA ZABROCKA

..........................................................................................................................................................................................................

Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe

z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (chemia).

Cele:

-rozwijanie umiejętności korzystania z podstawowych narzędzi chemii, matematyki oraz prowadzenie elementarnych rozumowań
-przyswajanie wiadomości z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych pozwalających funkcjonować w otaczającym środowisku
- wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych za pomocą praw i zależności fizycznych i chemicznych.

Prowadzący: Elżbieta Grubalska

24.03.2015

Na zajęciach projektowych z chemii:

-Powtarzając  wiadomości poznane podczas lekcji i realizacji wcześniejszych tematów projektowych przygotujemy się do egzaminu gimnazjalnego.

-Tworzymy modele cząsteczek różnych związków nieorganicznych.

-Pracujemy w grupach.

-Wykonujemy doświadczenia chemiczne.

-Wzajemnie uczymy się technik laboratoryjnych.

-Wykorzystujemy metody laboratoryjne, aby lepiej poznać pracę chemika.