SZKOLNY OŚRODEK KARIERY
Zajęcia w SzOK-u odbywają się w gimnazjum od poniedziałku do czwartku w godz. 13.30- 16.30. Mają one na celu stworzenie z doradcą zawodowym ścieżki dalszej kariery edukacyjnej gimnazjalistów. Uczniowie między innymi rozwiązują testy predyspozycji, przygotowują na ich podstawie karty kariery, przeglądają strony WWW, aby uzyskać jak najwięcej wiadomości o szkołach, w których planują dalszą naukę. Spotkania z doradcą zawodowym odbywają się w pracowni multimedialnej w bibliotece szkolnej, a także w pracowni informatycznej. Gimnazjaliści po zajęciach SzOk-u są przekonani o właściwym wyborze dalszej szkoły- jeżeli takiego dokonali wcześniej- lub uzyskują odpowiedź na pytanie, jaki kierunek edukacji wybrać po gimnazjum
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13.02.2015
Ucznowie w ramach zajęc zapoznają się z firmami regionalnymi, tworzą prezentację o tych firmach
.....................................................................................................................................................................................
27.03.2015.
Na stronach SzOK-u będziemy cyklicznie prezentować ciekawe zawody przyszłości. Zachęcamy do odwiedzin naszej strony, być może zainspiruje Was do kreowania własnej przyszłości! Wszak dorosłość za progiem!
Jak zostać?
1.fizjoterapeutą
Fizjoterapia to dziedzina leczenia, która obejmuje znacznie więcej zadań i umiejętności niż rehabilitacja - uznawana jest za jeden z zawodów przyszłości.
Fizjoterapeuta to specjalista, który eliminuje pewne procesy chorobowe w organizmie pacjenta, zapobiega nawrotom chorób i usuwa dolegliwości. W przeciwieństwie do rehabilitanta w leczeniu stosuje nie tylko szereg ćwiczeń gimnastycznych, lecz także nowoczesne metody leczenia, takie jak: krioterapia, leczenie ultrafioletem, podczerwienią czy laserem. Do tego wykonuje masaże zdrowotne.
Popularność zawodu fizjoterapeuty wzrosła w ostatnich latach, głównie ze względu na starzenie się naszego społeczeństwa. Jest coraz więcej starszych ludzi, którzy potrzebują specjalistycznego leczenia.
Jakie trzeba mieć predyspozycje by zostać fizjoterapeutą?
Żeby zostać fizjoterapeutą trzeba:
-dysponować znaczną wiedzą medyczno-anatomiczną,
-być silnym fizycznie,
-mieć umiejętność nawiązywania kontaktu z innymi,
-być cierpliwym i konsekwentnym.
Co zrobić, by zostać fizjoterapeutą?
Fizjoterapeuta powinien skończyć studia licencjackie albo najlepiej - magisterskie, na których zdobędzie nie tylko praktyczne umiejętności, ale także wiedzę teoretyczną - niezbędne m.in. do kształtowania i podtrzymywania sprawności czy wydolności osób w różnym wieku. Oczywiście, można także ukończyć kilkumiesięczny kurs czy studia policealne, ale nie jest to droga, którą polecają specjaliści.
Studia z fizjoterapii prowadzą: akademie wychowania fizycznego, akademie medyczne i kilka szkół niepaństwowych.
Gdzie może pracować fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuci są potrzebni:
-w szpitalach,
-w ośrodkach zdrowia,
-w sanatoriach,
-w gabinetach odnowy biologicznej,
-w hotelach,
-w salonach fitness,
-klubach sportowych.
Czasami fizjoterapeuci prowadzą własną działalność i sami przyjeżdżają do swoich pacjentów. Szczególnie tam, gdzie nie ma w pobliżu specjalistycznych ośrodków.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Trudno określić standardowe kwoty, bo fizjoterapeuci są zatrudniani według stawek indywidualnych i wszystko zależy od ich umiejętności. Już w pierwszych latach pracy mogą zarabiać od 2 do 3 tys. zł miesięcznie, ale trzeba pamiętać, że muszą ponosić też niemałe wydatki - głównie na własne kształcenie
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02.05.2015
Jak zostać?
2.wizażystą
Wizażysta to osoba, która zajmuje się aranżacją twarzy - wykonuje makijaż, zabiegi pielęgnacyjne włosów, brwi, ust, oczu i uszu. Zadania wizażysty i stylisty są podobne, z tą różnicą, że stylista dodatkowo tworzy wizerunek - określa, w jaki sposób dana osoba powinna się ubierać.
WAŻNE: Wizażystą i stylistą może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
Sztuka świadomego, profesjonalnego makijażu rozwijała się przez tysiąclecia. Jej początków można doszukiwać się już w starożytnym Egipcie. Jednak o prawdziwej kulturze wizażu można mówić dopiero od lat 20. XX wieku, kiedy modelki na pokazach zaczęły stosować mocny makijaż.
Wizażysta to zawód, który postrzegany jest jako luksusowy.
Jakie trzeba mieć predyspozycje by zostać wizażystą?
Na pewno w tym zawodzie przydadzą się takie umiejętności i cechy jak:
cierpliwość,
komunikatywność,
otwartość (w końcu to praca z ludźmi!),
talent - wrażliwość na kolor, światło, urodę i wyobraźnia plastyczna,
wiedza bliska tej, jaką ma kosmetolog,
otwartość na nowinki.
Co zrobić, by zostać wizażystą?
Są dwie drogi, którymi może pójść kandydat na wizażystę:
ukończenie studiów z kosmetologii, najlepiej z odpowiednią specjalizacją,
uczestniczenie w kursach, szkoleniach lub chodzenie na zajęcia do policealnej szkoły.
Gdzie może pracować wizażysta?
Zapotrzebowanie na wizażystów jest coraz większe i dlatego, jeśli chodzi o tę branżę, kryzys jej nie straszny.
Wizażyści mogą pracować:
w salonach kosmetycznych,
w firmach i koncernach kosmetycznych,
na pokazach mody i makijażu,
w telewizji,
przy sesjach zdjęciowych,
przy realizacji reklam,
w studiach kosmetycznych (prowadzenie szkoleń wizażu i stylizacji).
Wizażyści przeważnie nie mają etatów - pracują na zlecenie.