Dzień Wolontariusza

Idea pomagania w Gimnazjum im. Józefa Wybickiego była zawsze obecna, np. w  akcjach zbiórki makulatury na misje  czy zbiórki nakrętek dla chorych dzieci. Prawdziwe są bowiem słowa Flory Edwards: „Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.”  W tym roku szkolnym pojawiła się dodatkowa inicjatywa: powstało Szkolne Koło Wolontariatu.

Młodzi wolontariusze przeprowadzili już kilka akcji mających na celu wsparcie potrzebujących. W październiku  zbierano  makulaturę, aby pomóc  dzieciom i młodzieży z Guisy na Kubie. W listopadzie klasa II c  z wychowawczynią - p. Elżbietą Lewandowską zorganizowała zbiórkę pluszowych misiów dla Hospicjum Dziecięcego we Wrocławiu. W grudniu natomiast klasa IIIf z wychowawcą - p. Markiem Murawskim zakupiła koce, które zostały wysłane do Hospicjum Dziecięcego w  Warszawie.

Kolejnym ważnym wydarzeniem były obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. 5 grudnia nasi uczniowie  mogli zapoznać się bliżej z ideą wolontariatu dzięki gazetce przygotowanej na parterze szkoły,  a także krótkiej audycji wyemitowanej przez szkolny radiowęzeł. Do gimnazjum przybyli również  przedstawiciele różnych rodzajów wolontariatu.  Asia Makowska i Patrycja Pniewska, które należą do koła PCK w liceum i są wolontariuszkami w hospicjum, opowiadały o swojej pracy z potrzebującymi. Refleksji dostarczyły opowiadania pana Tomasza Woźniaka, Igi i Jarka z „Patrolu Studnia”- grupy wolontariuszy, która wspiera Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży w Płocku. Innymi doświadczeniami wolontariatu podzielił się Paweł Kozłowski- wolontariusz na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodzieży „Lednica 2000” i  tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.  Pan Maciej Jesionkowski z Rypińskiego Domu Kultury natomiast przybliżył młodzieży idee wolontariatu artystycznego prowadzonego w ramach RDK.

W spotkaniu uczestniczyło 25 uczniów gimnazjum. Podziękowali oni zaproszonym gościom wręczając drobne, słodkie upominki. Następnie był czas na indywidualne rozmowy i pytania. Najlepszym podsumowaniem zebrania niech będzie refleksja jednego  z młodych uczestników: „Spotkanie bardzo pomogło nam zrozumieć ideę wolontariatu i tego, że bezinteresowna pomoc może sprawić wiele radości. Zrozumieliśmy, że jeden szczery uśmiech zawsze jest wart więcej niż całe dobro tego świata.”

Zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Wolontariusza (kliknij aby otworzyć)

s. Renata Kujawska